تبلیغات
دانشگاه ازاد شیراز - سردر دانشگاه تهران
جمعه 29 آبان 1388

سردر دانشگاه تهران

   نوشته شده توسط: عبدالمجید معتمدی    

سردر اصلی دانشگاه تهران در سال‌های ۱۳۴۵-۱۳۴۶ خورشیدی بر پایه طرحی از کوروش فرزامی یکی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ساخته شد.[۱] محاسب این طرح سیمون سرکیسیان بود.

ساخت آن را شرکتی ایرانی به نام «شرکت آرمه» به پایان برد.

سردر دانشگاه تهران امروزه تبدیل به نمادی از چهرهٔ آکادمیک ایران گشته.[۲] درباره نمادشناسی این سردر دو دیدگاه وجود دارد:

  • بال‌های پرنده‌ای خیالی (علم و دانش به عنوان بال‌هایی برای صعود به مدارج بالاتر)

به عنوان کتابی باز ۴۰ سال از ساخت سر در دانشگاه تهران گذشت. در این سال ها هزاران دانشجو و استاد بارها و بارها به این سازه خیره شده اند بى آنكه از پیشینه و هویت نمادى كه حوادث بسیار و افت و خیزهاى اجتماعى بى شمارى را شاهد بوده، پرسش كنند.
هنوز هم هر روز از كنار این سازه مى گذریم و خاطره هاى تلخ و شیرین فراوانى را در ذهن مرور مى كنیم، با این همه كمتر كسى مى داند كه دانشگاه تهران، تنها دانشگاه جهان است كه با یك سمبل معمارى كه نماد ملى شده، شناخته مى شود. كمتر كسى هم مى پرسد كه معناى حركات سازه اى این بناى عجیب چیست و حامل چه مفاهیمى است.
اطلاعات درباره این بنا جسته گریخته است كه از خلال یك گزارش روزنامه اى به دست آمده است. كاش مسئولان دانشگاه تهران همت كنند شناسنامه اى حاوى اطلاعات راجع به این سازه را در گوشه اى از ورودى دانشگاه نصب كنند تا ضمن آگاهى دادن به مردم، الگوى شناسنامه دار كردن تمام سازه هاى نمادین بى نام و نشان پایتخت و دیگر شهرهاى كشورمان شود.
سردر دانشگاه تهران یكى از بناهاى تاریخى و ملى است كه تداعى كننده نام ایران بویژه در میان اهالى علم است. هرچند ارزش بین المللى دانشگاه تهران موجب شده است كه «سردر» آن داراى اعتبار شود، اما این بناى تاریخى و ملى موجب گشته است، از میان معروف ترین و معتبرترین دانشگاه هاى تهران، تنها دانشگاهى باشد كه از طریق یك بناى فرهنگى و ملى سمبلیك با مهندسى پیچیده، پیام علمى و فرهنگى را به مخاطب خود القا كند.
به باور برخى، طرح سردر دانشگاه تهران، الهام گرفته از تصویر خیالى دو پرنده اى است كه بال هایشان را براى اوج گرفتن از زمین باز كرده اند. علم و دانش به دو بال تشبیه شده اند كه ورود به دانشگاه با آن دو ممكن است دو بال كه مى توان با آن بر فراز جامعه پرواز و چون عقابى از آن پاسبانى كرد. عده اى نیز از آن به عنوان كتابى كه به صورت باز در مقابل چشم گذاشته شده، تعبیر مى كنند كه بیانگر ارزش مطالعه و تحقیق در میان ایرانیان است.
على رغم این كه همه بناهاى تاریخى و ملى كشور ارزشمند و حاكى از هویت ملى است اما در بیان ارزش این بناى ملى و تاریخى، همین بس كه جاى خود را روى پول ملى باز كرده است. اما آنچه جاى تأسف دارد این كه اطلاعات جامع و مدونى از این سمبل وجود ندارد. حتى برخى نقل قول ها حكایت از این دارد كه اگر حساسیت برخى مسئولین انقلابى نبود، این بنا در افت و خیزهاى اجتماعى، به نیستى گراییده بود.
اطلاعاتى كه از این بناى ملى وجود دارد حاكى از آن است كه در سال
۴۶-۱۳۴۵ به دستور ریاست وقت دانشگاه طرحى در میان دانشجویان و طراحان مختلف به مسابقه گذاشته مى شود كه از میان طرح هاى رسیده، طرح دانشجویى به نام كورش فرزامى (دانشجوى معمارى دانشكده هنرهاى زیبا) به عنوان طرح برتر برگزیده مى شود كه همین طرح كنونى «سردر» است. برخى منابع و همچنین اطلاعاتى كه در روز شمار تاریخى دانشگاه تهران (كه به مناسبت هفتادمین سال دانشگاه به چاپ رسید) تاریخ ساخت سردر دانشگاه تهران را در سال تحصیلى ۴۶-۱۳۴۵ قید كرده است. روزنامه كیهان در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۴۸ این خبر را با عنوان «سردر جدید دانشگاه تهران خرداد (۱۳۴۸)
اعلام شد.» ثبت كرده است:
«ساختمان سردر جدید دانشگاه تهران در خرداد امسال (
۱۳۴۸) پایان مى یابد و سردر قبلى پس از ۲۶
سال خدمت جاى خود را به سردر تازه كه آمیزه اى از معمارى مدرن و معمارى سنتى ایران است مى سپارد.»
در این خبر گفت و گویى نیز با مهندس امیر عباس هاشمى نژاد، رئیس وقت اداره تعمیرات و تأسیسات دانشگاه تهران انجام شده است. این اداره، نظارت بر ساخت سردر را به عهده داشت، هاشمى نژاد در گفت و گوى خود با كیهان مطرح مى كند: سردر دانشگاه در سال
۱۳۴۶ به تصویب رسیده و عملیات ساختمانى سردر جدید از ۱۷ شهریور ۱۳۴۷ آغاز شده است. مهندس كورش فرزامى نیز در آن تاریخ در مصاحبه با كیهان شركت داشته است. از او به عنوان مهندس مشاور و طراح سردر یاد شده است. فرزامى مى گوید: «ارتفاع سردر دانشگاه از سطح زمین هفت متر و ۵۰ سانتى متر و فاصله بین دو دهنه آن ۲۰
متر است. مهم ترین مسئله این است كه ما از بهترین طرز كاركرد بتن (بدون كارسازى از آن) استفاده كرده ایم و تا آنجا كه مقدور بوده است، كوشیده ایم تا بناى جدید داراى روحیه ایرانى بوده و تلفیقى از معمارى مدرن و گذشته باشد.»
برخى منابع دانشگاهى در مصاحبه هاى خود در سال
۱۳۴۷ عنوان كرده بودند كه محاسبات سقف این «سردر» در ایتالیا صورت گرفته و مهندس كارگاه آن نیز ایتالیایى است. در نشریه شماره ۲ هنر و معمارى (تیر، مرداد، شهریور ۱۳۴۸)
عكس هایى از سردر دانشگاه تهران به چاپ رسیده است و در ذیل آن نام طراح، كورش فرزامى و محاسب آن سیمون سركیسیان ذكر شده است. برخى اطلاعات نیز عنوان مى كند كه ساختمان سردر به وسیله رئیس وقت دانشكده هنرهاى زیبا دانشگاه تهران طرح ریزى شده است.
پس از آن كار اجراى طرح، ابتدا به یك شركت پیمانكار سوئیسى واگذار مى شود اما به دلیل عدم رعایت اصول فنى توسط این شركت كه در مراحل قالب بندى بوده، از فعالیت آن ممانعت به عمل مى آید و یك شركت پیمانكار ایرانى به نام «شركت آرمه» جایگزین شركت اول شده و كار اجراى طرح را به اتمام مى رساند.
برخى منابع عنوان مى كنند كه برپایه آخرین صورتحساب و وضعیت شركت آرمه، هزینه اجراى طرح مبلغ
۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است البته با احتساب این كه این شركت طرح را از مرحله قالب بندى تحویل گرفته است.همچنین در خبرى كه ۲۴ فروردین ،۱۳۴۸
روزنامه كیهان منتشر كرده بود نیز هزینه سردر دانشگاه شش میلیون و پانصد هزار ریال عنوان شده بود كه از محل اعتبارات دولتى پرداخت شده است.
* جهان نمادها
جهان امروز را با نمادهایش مى شناسند، با این تعریف سردر دانشگاه تهران و بسیارى آثار و بناهاى دیگر شاید در زمانه اى كه ما در آن زندگى مى كنیم عنصرى آشنا و عادى به نظر برسد اما بى تردید در آینده اى نه چندان دور مردم آنها را نشانه اى از هویت فرهنگى خود خواهند یافت و قاعدتاً تمایل پیدا خواهند كرد تا بار دیگر به بازشناسى و كنكاش در آن بپردازند و البته جاى بسى تأسف خواهد بود كه اثرى از آن نیابند.
یك جامعه شناس در این باره مى گوید: «نمادها تنها اثرى باستانى نیستند كه ارزش آنها را با قدمتشان بسنجیم اگرچه این هم بخشى از موضوع است اما در اصل نمادها معرف تفكر، فرهنگ و افت و خیزهاى یك جامعه هستند، به عنوان مثال به میدان انقلاب نگاه كنید! این میدان قدمت چندانى ندارد و ارزش آن را هم با قدیمى بودنش نمى سنجیم، بلكه ارزش واقعى این میدان در خصلت سمبولیك آن است و این سمبل وقایع بسیارى را در خود پنهان دارد. سردر دانشگاه تهران هم همین نقش را ایفا مى كند. نمادى كه در اصطلاح مى توانیم به آن بگوییم مملو از بار معنایى است.» این استاد دانشگاه عنوان مى كند:
«ما همواره نسبت به آثار باستانى گیرنده هاى حساس ترى داریم و البته شاید طبیعى هم باشد چون برگ برگ تاریخ این سرزمین، مملو از صفحاتى است كه هریك بیانگر حیات ملتى است بزرگ و باشكوه. و رنج ها، دردها، پیروزى ها و بالانشینى هاى این ملت در بسیارى آثار به جا مانده خود را نشان مى دهد. وجب به وجب این خاك چنین روایتى را بازگو مى كند اما در كنار چنین عظمتى ما نباید از نمادهاى معنادار و باردار غافل باشیم. باید این نمادهاى ارزشمند را داراى شناسنامه كنیم و همه چیز را به آینده وانگذاریم كه شاید روزى قدمت تاریخى آنها موجب حساسیت شود.»
وى در ادامه مى گوید: «در اغلب كشورهاى غربى امروزه براى خانه هاى معمولى كه افراد ساكنش هستند، شناسنامه وجود دارد. شناسنامه اى كه نشان مى دهد چه كسى نقشه آن را طرح كرده و یا معمار چه كسى بوده است. بگذریم از اینكه شناسنامه ساختمان جنبه صنعتى هم به خود مى گیرد اما مى خواهم بگویم وقتى چنین حساسیتى در مورد یك ساختمان معمولى وجود دارد طبیعى است كه در مورد سمبل و نمادهاى یك شهر یا یك كشور مسئله جدى تر است. باید مركز یا مراكزى مأموریت پیدا كنند كه اطلاعات لازم را به صورت شناسنامه اى مدون درباره نمادهاى مهم كشور تهیه كنند كه یكى از مهمترین آنها هم سردر دانشگاه تهران است.»

  •  
  •  

 


livejasmin credit generator verification key
جمعه 4 اسفند 1396 05:52 ق.ظ
من فکر می کنم مدیر این وب سایت واقعا برای سایت خود سخت کار می کند، زیرا در اینجا
هر چیز چیزهای با کیفیت است.
marijuana
دوشنبه 30 بهمن 1396 02:04 ق.ظ
این وبسایت... چطور می توان گفت؟ مربوط!!
در نهایت چیزی پیدا کردم که به من کمک کرد. قدردانی آن
Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 07:03 ب.ظ
من فقط نمیتوانستم سایت شما را قبل از اینکه نشان دهد واقعا عاشق اطلاعات استاندارد شخصی که در بازدیدکنندگان شما وجود دارد را دوست داشتم، ترک کردم؟
آیا می شود به طور مداوم به بررسی در پست های جدید
Sherman
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:08 ب.ظ
Good article! We are linking to this great post on our site.
Keep up the good writing.
imvu credit generator
پنجشنبه 16 آذر 1396 03:11 ق.ظ
من فکر می کنم مدیر این وب سایت در واقع برای حمایت از وب سایت خود به سختی کار می کند، مثل اینجا
هر داده ای بر اساس داده های با کیفیت است.
cam4 token hack 2016 mac
دوشنبه 6 آذر 1396 08:22 ب.ظ
سلام، این تعطیلات آخر هفته برای من مناسب است، زیرا این مناسبت من خواندن این بخش آموزنده فوق العاده از نوشتن در اینجا در من است
خانه
supplemental medicare plans
جمعه 3 آذر 1396 06:04 ب.ظ
بسیار پر انرژی، من آن را دوست داشتم. آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
are psychic readings real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:46 ب.ظ
سلام، من روزانه به مطالب جدید خود وارد می کنم. سبک طنز آمیز شما فوق العاده است، انجام آنچه را که انجام می دهید
در حال انجام!
how much do std tests cost
چهارشنبه 17 آبان 1396 11:23 ب.ظ
برنامه نویس من در تلاش است تا من را متقاعد کند که به آن حرکت کند
.net از PHP من همیشه این ایده را به خاطر هزینه هایش دوست داشتم.
اما او هرگز تلاش نمیکند. من از تعدادی وب سایت برای وردپرس استفاده کرده ام
حدود یک سال و من در مورد تغییر به پلت فرم دیگر عصبی هستم.
من چیزهای زیادی در مورد blogengine.net شنیده ام.
آیا راهی وجود دارد که بتوانم تمامی پست های وردپرس خود را در آن وارد کنم؟
هر گونه کمک بسیار قدردانی خواهد شد!
std testing cost
یکشنبه 14 آبان 1396 12:00 ق.ظ
داستان الهام بخش وجود دارد. پس چه اتفاقی افتاد؟ با تشکر!
std testing
شنبه 13 آبان 1396 07:34 ب.ظ
من فکر می کنم این یکی از اطلاعات حیاتی برای من است. و من هستم
خوشحالم خواندن مقاله شما. اما می خواهم به چند چیز کلی بگویم
سبک سایت ایده آل است، مقالات واقعا عالی است: D.
شغل خوب، سلام
best supplement medicare plans
پنجشنبه 11 آبان 1396 02:04 ق.ظ
اگر برای مقادیر بسیار عالی مثل خودم می خواهید، فقط پرداخت کنید
بازدید از این سایت هر روز از آنجا که مطالب را فراهم می کند، با تشکر
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:44 ب.ظ
سلام! آیا شما فکر می کنید اگر من وبلاگ خود را با گروه myspace خود به اشتراک بگذارم؟
بسیاری از افرادی هستند که فکر می کنم محتوای شما واقعا از شما قدردانی می کنند.

لطفا اجازه دهید من را بشناسم متشکرم
best psychic mediums
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:34 ب.ظ
سلام! من می دانم که این موضوع خالی است اما من تعجب کردم که وبلاگ
آیا شما برای این سایت از پلت فرم استفاده می کنید؟ من از وردپرس مریض و خسته هستم
زیرا من با هکرها مشکل داشتم و به گزینه های دیگری برای پلتفرم نگاه می کنم.
من می توانم بزرگ باشم اگر بتوانید به مناسبت یک پلت فرم خوب به من اشاره کنید.
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:32 ب.ظ
روز خوب! این اولین نظر من در اینجا است، بنابراین فقط می خواستم فریاد بزنم و بگویم واقعا از پست های وبلاگ شما خوشم می آید.
آیا می توانید سایر وبلاگ ها / وب سایت ها / انجمن هایی که آن را پوشش می دهند پیشنهاد دهید
موضوعات مشابه ممنون بابت وقتی که گذاشتید!
clash royale hack
سه شنبه 9 آبان 1396 07:08 ب.ظ
وای که عجیب بود من فقط یک نظر بسیار طولانی نوشتم اما
پس از کلیک روی ارسال نظر من ظاهر نشد. Grrrr...
خوب من همه چیز را دوباره نوشتن نمی کنم. به هر حال، فقط می خواستم بگم عالی
وبلاگ!
std testing centers
سه شنبه 9 آبان 1396 06:27 ب.ظ
این واقعا توجه است، شما یک وبلاگ نویس فوق العاده حرفه ای است.

من به خوراک خود پیوستم و برای جستجوی بیشتر پست عالی خودم ماندنم.

علاوه بر این، وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشته ام
myfreecams token
یکشنبه 30 مهر 1396 07:36 ب.ظ
با درود! توصیه های بسیار مفید در این پست خاص!
این تغییرات کوچکی است که بزرگترین تغییرات را ایجاد می کند.
با تشکر برای به اشتراک گذاری!
cheap psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:57 ب.ظ
وای، طرح بندی وبلاگ فوق العاده! چقدر سابقه بلاگ نویسی دارید؟

کاری میکنید که بلوگنویسی به نظر آسان بیاید. نگاه کلی وب سایت شما عالی است
و همچنین محتوا!
std clinics near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:38 ق.ظ
با تشکر از شما برای نوشتن خوب این در واقع یک حساب جادویی بود.

نگاهی به پیشرفت به مراتب افزون تر از شما لذت برده! راستی ما چطور میتونیم در ارتباط باشیم؟
std screening near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 04:31 ق.ظ
من بازدید کننده منظم هستم، چگونه همه شما هستم؟ این پاراگراف نوشته شده در این وب سایت است
واقعا خوب.
chaturbate hack
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:32 ب.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this
webpage on regular basis to take updated from most up-to-date information.
Terrell
سه شنبه 10 مرداد 1396 10:20 ب.ظ
you're actually a good webmaster. The web site loading speed is incredible.
It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
In addition, The contents are masterpiece. you have done a wonderful job
on this subject!
home std test
دوشنبه 5 تیر 1396 05:06 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین
در آیا واقعا نشستن بسیار خوب
با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات
شما موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای while.
من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و یک
ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام
من را بدون شک بود در گم.
std clinic near me
دوشنبه 5 تیر 1396 05:02 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا واقعا حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه
در حالی که. من هنوز کردم مشکل خود را با
جهش در مفروضات و یک خواهد را خوب به پر همه کسانی معافیت.

که شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک تا پایان مجذوب.
Phillis
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:24 ق.ظ
I go to see everyday a few sites and websites to read articles, however this
web site provides feature based posts.
Concepcion
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:45 ق.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable info to work on. You've done an impressive job and
our whole community will be grateful to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر